Přejít na obsah

SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY

Dánsko má poprvé v historii premiérku


Kodaň - Budoucí nová dánská sociálnědemokratická premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, jejíž levicová koalice vyhrála čtvrteční parlamentní volby, zahájila předběžné rozhovory o vytvoření vlády s koaličními stranami. Nehodlá přitom nijak pospíchat a chce plně využít času, který má k dispozici, protože zákony žádný termín pro ukončení koaličních jednání nestanovují. Prohlásila to v povolebním rozhovoru pro dánskou televizi.


Dosavadní premiér Lars Lökke Rasmussen, jehož koalice pravého středu volby prohrála, podal dnes dopoledne u královny Margrethe II. formálně demisi. "Naše vláda už nemá podporu v parlamentu," řekl ve čtvrtek Rasmussen (47) televizní stanici TV2. Telefonicky pak Thorningové-Schmidtové poblahopřál s tím, že nyní má možnost sestavit vládu ona.


Čtyřiačtyřicetiletá Thorningová-Schmidtová bude první ženou v čele dánské vlády. Očekává se, že v tradičním přijetí u královny ji předáci všech ostatních parlamentních stran do funkce premiérky doporučí. Ve čtvrtek v noci ohlásila Thorningová-Schmidtová vítězství své koalice. "Dnes jsme psali dějiny," prohlásila politička, která svou kampaň založila na boji proti ekonomické krizi a nezaměstnanosti.


Zveřejněné definitivní výsledky voleb přitom převahu levice ještě poněkud zesílily. Ze čtyř mandátů vyhrazených pro autonomní území Grónsko a Faerské ostrovy získala totiž levice tři a pravice jen jeden. Levý blok Thorningové-Schmidtové tak má 92 mandátů z celkem 179, pravice 87 mandátů. Mezi stranami levého bloku jsou však tak velké programové rozdíly, že z nich stěží lze vytvořit funkční většinovou koalici. Toho si je budoucí premiérka vědoma, a proto chce mít jen menšinovou koalici a podporu hledat v parlamentu příležitostně.


Dnes po půlnoci Thorningová-Schmidtová oznámila, že chce vytvořit menšinovou koaliční vládu ze své Sociálnědemokratické strany (SD), Socialistické lidové strany (SFP) a Radikální strany Venstre, která se již dříve odštěpila od dosud vládní Liberální strany Venstre. Jako "poskytovatel většiny v parlamentu" by této koalici mělo sloužit sdružení levicových skupin a sociální liberálové, kteří ve volbách získali největší přírůstky hlasů. Sdružení levice získalo 6,7 procenta hlasů, což je nárůst o 4,5 procenta, sociální liberálové 9,5 procenta, což je nárůst o 5,1 procenta. Mají působit jako "zajišťovatelé většiny" pro novou vládu.


Sama sociální demokracie budoucí premiérky přitom dosáhla nejhorších volebních výsledků od roku 1903, když nyní získala jen 24,9 procenta hlasů, což je o 0,6 procenta méně než v předchozích volbách roku 2007. Zůstala však největší levicovou stranou a může využít toho, že celkově levice zřetelně posílila.


Strana Venstre dosavadního premiéra získala 26,7 procenta hlasů, což je přírůstek o 0,4 procenta. Dopadla tak překvapivě dobře a zůstala nejsilnější stranou v zemi. Rasmussen toho hned využil k prohlášení, že Thorningové-Schmidtové klíče od premiérské kanceláře jen půjčuje a po příštích volbách je převezme zpátky.


Pozorovatelé oceňují hlavně předpoklad, že vítězství levice sníží vliv populistické Dánské lidové strany (DVP) na politiku země. DVP, která zajišťovala dosavadní vládě většinu, svými častými podmínkami a vynucovanými ústupky učinila politiku koalice "nekonzistentní". Vynutila si hlavně zpřísnění přistěhovalecké politiky, včetně kontroverzního obnovení "celních" kontrol na dánsko-německé hranici. Některé komentáře médií vidí v tomto prvku hlavní příčinu vítězství levice.


"Hluboko do dánských konzervativních kruhů panuje shoda, že spolupráce dosavadní koalice s pravicovými populisty z DVP zcela zničila politickou kulturu v zemi," napsal dnes renomovaný deník Jyllands-Posten. "Jedna éra dánské politiky tak končí. Avšak komplikované složení nového parlamentu lze za vyjádření důvěry sociální demokratce Helle Thorningové-Schmidtové považovat jen s velkými výhradami," dodává.


Thorningová-Schmidtová je noblesní vůdkyní dánské levice

Modrooká blondýna Helle Thorningová-Schmidtová (44) dokázala za šest let v čele dánských sociálních demokratů překonat image prominentní političky se zálibou v luxusu. Snacha bývalého šéfa britských labouristů Neila Kinnocka přesvědčila voliče o své schopnosti pomoci dánské ekonomice a se svou stranou vyhrála volby, čímž ukončila deset let vlády pravého středu v Dánsku.


Zlomyslnou přezdívku Gucci-Helle vynesla vždy elegantní političce záliba v drahých oděvech a kabelkách. Obvykle klidnou Thorningovou-Schmidtovou to rozčílilo a svým odpůrcům vzkázala: "Neříkejte mi Gucci jen proto, že nechodím oblékaná v hadrech jako vy!"


Dokázala obhájit rozhodnutí poslat starší dceru do soukromé školy a svedla bitvu s médii, která ji s jejím manželem vinila z daňových úniků.


Jako kandidátka Sociálnědemokratické strany (SD) nahradila v jejím čele Mogense Lykketofta po volbách v roce 2005, pouhé dva měsíce po svém vstupu do dánského parlamentu. Stranu vedla do parlamentních voleb v roce 2007, kde ale sociální demokraté nezískali většinu.


Na Kodaňské univerzitě studovala politické vědy do roku 1994. V letech 1999-2004 zastupovala Dánsko v Evropském parlamentu.


Narodila se 14. prosince 1966 v Rodovre v rodině univerzitního profesora Holgera Thorninga-Schmidta. Rodiče byli politicky konzervativní a rozvedli se, když jí bylo deset. Vyrostla na kodaňském předměstí Ishoj.

Za studií na elitní bruselské College of Europe v letech 1992-1993 jí cestu zkřížil Stephen Kinnock, syn bývalého šéfa britských labouristů Neila Kinnocka. Vzali se a mají dvě děti.


Během této doby se také přidala k sociálním demokratům a v roce 1993 vstoupila do dánské SD.


Půvabná Thorningová-Schmidtová mluví plynně anglicky a francouzsky.


Zdroj: České noviny, 16. 9. 2011, dostupné z: http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/dansko-bude-mit-poprve-v-cele-vlady-zenu/688078



Poslat emailem
Vytisknout
Nahoru