SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY
Jak ušetřit náklady v zahraničním obchodě
Vážené přítelkyně,
neustále slyšíme šetřit a zase šetřit, což se týká i zahraničního obchodu. Ale jak se zdá, nikomu se nechce zasáhnout do nákladů státní správy jiným způsobem, než cestou nejlehčího odporu, tzn. propouštěním zaměstnanců a snižováním základních mzdových tarifů. Nejhorší na tom je, že když pracujete poctivě a tvrdě celý život, pak musíte doplácet na špatné hospodaření našich zvolených orgánů. Ještě do toho přijde ekonomická krize a už vám nic jiného nezbývá, než si pořádně utáhnout opasek a držet krok, protože potřebujete být zaměstnáni, jinak rodinu neuživíte. Je to stále stejné. Ale proč my, kteří jsme nic nezavinili, nic nerozkradli, nic neznehodnotili, atd.? Jenom normálně žijeme a staráme se o své rodiny.
Proto bych svým návrhem ráda přispěla např. ke snížení nákladů zahraničního obchodu, neboť celý svůj život jsem pracovala v této oblasti a ze svých zkušeností vycházím.
-
V prvé řadě by měla nastat změna v organizaci zahraničního obchodu – kompetence přenést jen na jedno ministerstvo, neboť rozdělení mezi Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, zahraniční obchod nesjednocuje. A vzhledem k tomu, že zahraniční obchod drží naši ekonomiku, jeho organizace by tomu měla odpovídat.
-
Pak by státní agentury, které pracují v oblasti zahraničního obchodu, byly organizačně zařazeny do tohoto ministerstva a bylo by pokračováno v jejich činnosti, avšak při snížení nákladů na jejich provoz, jako např. u hospodářské správy, mezd, personalistiky, nákladů na cestovné atd., které by byly kontrolovatelné ministerstvem. Jejich ředitelé by byli zařazeni na úrovni ředitelů odborů, což by byla i finanční úspora jak mzdová, tak všeobecně nákladová i na jejich repre, vč. osobních automobilů a dalších výhod, které z této pozice plynou.
-
Dotace na činnost agentur by byly převedeny v daleko nižší míře do rozpočtu příslušného ministerstva a lépe kontrolovány.
-
V případě vytvořených zahraničních zastoupení jednotlivými agenturami, tyto kumulovat s činností MZV, a to pod jednu střechu a vytvořit je tam, kde budou mít přínos pro naše exportéry. Redukovat taková zastoupení, která jsou nevyužitelná a ne bezmyšlenkovitě rušit naše zastoupení tak, jak je nynější předpoklad MZV. To by určitě přispělo ke snížení nákladů ve státním rozpočtu. Exportérům umožnit své vlastní zastoupení rovněž pod jednou střechou, ale za příslušné finanční vyrovnání nákladů na jejich činnost, což by mohlo vylepšit příjmy ve prospěch zahraničního rozpočtu. Lépe využít náklady na mezinárodní výstavy a veletrhy v jednotném zastoupení zahraničního obchodu České republiky.
-
Vedle toho více kontrolovat státní podporu exportu, neboť se jedná o peníze našich daňových poplatníků, které dotuje státní rozpočet na obchodní rizika státních akciových společností, jež často poskytují i velmi rizikové obchody. Nutně kontrolovat státní záruku za finanční činnost těchto společností, neboť v případě jejího uplatnění, by státní rozpočet nesl obrovská rizika.
Myslím si, že by se našly další úspory nejen v rozpočtu zahraničního obchodu, ale i v dalších oblastech státní činnosti. Takovými kroky by se mělo správně postupovat a efektivně vyhledávat rezervy, což je těžší a náročnější. Jednoduché snižování mezd, propouštění zaměstnanců, zvyšování DPH atd. se promítne do celkového stavu našeho hospodářství. Zvýší se nezaměstnanost, bude se méně nakupovat, lidé nebudou mít prostředky, banky nebudou chtít půjčovat, protože nebudou mít zaručené splácení, zvýší se náklady na školy, studovat budou jen finančně zajištění, budeme si muset více připlácet na zdravotnictví i když je ústavou zajištěna zdravotní péče zdarma, naše společnost bude ještě více rozdělena na majetné a nemajetné, přijde se pak na důchody, sociální podpory atd., až se naše hospodářství propadne na úplné dno a nebudeme mít šanci si na činnost státu půjčit příslušné finanční prostředky, neboť budeme zařazeni ratingovými agenturami v nižším stupni splácení našich dluhů, což nám zhorší finanční podmínky pro půjčování prostředků na činnost státu. Mám docela obavu o budoucnost.
Co vy na to? Neměly bychom my Sociálně demokratické ženy něco podniknout? Já myslím, že určitě ano a proto budu očekávat vaše rady i názory.
Ing. Marie Vaicová
předsedkyně Klubu SDŽ Praha 6
členka Ústřední kontrolní komise SDŽ