Přejít na obsah

SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY

Michelle Bachelet: Ženy změní politiku k lepšímu


Minulý týden navštívila Evropský parlament bývalá chilská prezidentka, nyní ředitelka organizace OSN Ženy, Michelle Bachelet. Ve čtvrtek vysvětlovala Výboru pro rovné příležitosti roli a cíle svého úřadu, v pátek se setkala s předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkem. A také si s námi popovídala o přetrvávajících překážkách na cestě k rovnosti mezi muži a ženami, o vlivu žen v politice, jejich roli v současných revolucích v arabských zemích, a o její osobní zkušenosti chilské prezidentky.

Jaké jsou podle Vás dnes největší překážky na cestě k rovným šancím pro ženy i muže?

Ženy nemají moc. Proto je musíme posílit. Když mají ženy moc, když je prostřednictvím jejich účasti v politice slyšet jejich hlas, když jsou ve svých zemích hybatelem hospodářských a politických procesů, tehdy můžeme posilnit jejich potenciál. Potenciál pracujících, které mají práva, potenciál podnikatelek, které mají přístup k úvěrům, nebo, v případě farmářek, k půdě. Můžeme mít více žen na zodpovědných pozicích v soukromém sektoru.

Když jsou v řídících pozicích ženy, otázky týkající se žen získají zvláštní dimenzi, změní se i politika, její kvalita, a změní se k lepšímu. Proto je důležité, aby byli v politice zastoupeni muži i ženy.

Další překážkou rovnosti je násilí vůči ženám. To je všudypřítomná pandemie, která se šíří ve všech sociálních vrstvách, etnických skupinách, náboženstvích, a proto ji musíme řešit. V tomto ohledu budeme spolupracovat i s Evropskou unií.


Poslední základní otázkou je jak zaručit, že v zemích, které procházejí nebo nedávno prošly násilným konfliktem, se bude myslet i na ženy, jejich obavy a jejich problémy. Jak pomoci těm, které se staly oběťmi násilí, znásilnění, mrzačení? Společnost musí pochopit, že to je problém všech, nejenom žen. 

Jak vidíte roli žen v současných revoltách v arabských zemích?

Právě jsem byla v Egyptě. Myslím, že je velmi důležité ujistit se, že přítomnost žen na Náměstí osvobození (náměstí Tahrír), kde mládež tlačí na demokratické změny, neupadne v zapomenutí. Nenechme tuto jejich přítomnost, jejich účast, jejich perspektivu jen tak propadnout. I ženy jsou součástí procesu vytváření a budování demokratičtější společnosti. Demokracie - to nejsou jen volby, to je i zahrnutí všech občanů, pluralita, respektování rozdílnosti. Myslím, že právě teď se tam pro ženy vytváří ohromná příležitost, i když budou potřebovat pomoc.

Vy sama jste příkladem ženy, která se dostala až na vrchol politiky. Musela jste ve své kariéře překonat hodně překážek, založených na tom, že jste žena?

Já jsem měla velké štěstí, že pocházím z rodiny, kde je samozřejmé, že ženy mají stejná práva jako muži. Má rodina mě vždycky podporovala, pobízela mě, abych uskutečnila své sny. Takže já jsem neměla pocit, že by byly ženy nějak omezovány. Naopak, když někdo tvrdě pracuje a vloží svou inteligenci, schopnosti a nadšení do hodnot a věcí, kterým věří, může svůj sen uskutečnit. 

Je pravda, že jsem si nikdy neplánovala stát se prezidentkou. Ale moje cítění pro jiné mě vedlo k práci ve službách veřejnosti, k práci ministryně zdravotnictví a pak ministryně obrany ... a moje země ve mně viděla možnou prezidentku. Tohle vám tu vyprávím, protože je důležité si uvědomit, že ženy často nejsou vidět tam, kde se jedná o moc, ale spíše ve službách, a symbolický obrázek žen, které mají moc, se tím ztrácí. 

Vždycky se najdou překážky, vždycky se najdou lidé, kteří chtějí udržet současný stav. Já jsem se svých vládních postů ujala s tím, že si udržím svoji ženskost. Zpočátku lidé nerozuměli tomu, že ženy mohu mít rozdílný způsob vedení. Překážky se najdou vždycky. Důležité je, aby ženy dostaly šanci ukázat, že i ony mohou být úspěšné.

Michelle Bachelet

  • narozena 29.9.1951

  • vystudovala medicínu a pracovala jako dětská lékařka a epidemioložka

  • 2000-2002 chilská ministryně zdravotnictví

  • 2002-2004 chilská ministryně obrany

  • 2006-2010 chilská prezidentka

  • od r. 2010 výkonná ředitelka UN Women

  • matka 3 dětí

Zdroj: Evropský parlament, 31. 3. 2011, dostupné: zde



Poslat emailem
Vytisknout
Nahoru