SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY
Dobeš zaťal sekeru do školství, Drábek dorazí mateřské školy
Aby bylo možné obejít zákon o předškolním vzdělávání, jsou zaváděny dětské skupiny a to tak zvaným Zákonem o službách péče o děti. Již v preambuli je návrh zrušení bezplatného posledního roku předškolního vzdělávání a zvýšení procenta maximální možné finanční spoluúčasti zákonných zástupců dítěte na úhradě neinvestičních nákladu na předškolní vzdělávání.
A aby tuto činnost mohl vykonávat téměř kdokoli, jsou sníženy odborné způsobilosti na střední vzdělávání s maturitou a k tomu doklad o dílčí kvalifikaci pro činnost chůvy. Chůvy mají také uplatňovat metody a formy pedagogické práce s ohledem na věk dítěte. V jakém rozsahu a kde se to budou učit, není řečeno. Kurs chůvy ale není potřeba, pokud jste získali např. způsobilost k výkonu povolání všeobecného sanitáře. A přesto je ve zdůvodnění napsáno, že stupeň vzdělání byl stanoven s ohledem na evropské trendy. Ovšem jaké a v které zemi, je záměrně zamlčeno. A protože i takto minimální požadavek na vzdělání osob pečující o děti by byl drahý, zavádí se výpomoc osob, které budou plnit pokyny a není pro ně stanoven žádný požadavek odborné způsobilosti. Jako alibi je určeno, že zřizovatel dětské skupiny je povinen zajistit péči o děti tak, aby byla zajištěna výchovná péče o svěřené děti zaměřená na jejich celkový rozvoj, pobyt na čerstvém vzduchu, spánek, osobní hygienu dětí a jejich bezpečnost a ochranu zdraví. Parametry této péče, se ale neuvádí, a tak to bude na libovůli zřizovatelů.
Zákon předpokládá, že malá a střední dětská skupina bude zřizována v prostorech, na které se nebude vztahovat vyhláška o hygienických požadavcích. Požadavky pro tyto skupiny mají zároveň ponechat smluvním stranám prostor, aby si navzájem dojednaly podmínky, za nichž bude služba poskytována. Pro velké skupiny dětí se pro provoz a prostor pouze předpokládá aplikace stávajících předpisů. Ale pro jistotu je zde návrh na novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví.
Návrh na hlídání dětí nás vrací hluboko zpět, vyřazuje naše děti z budoucí konkurence. Srovnání laťky před vstupem na ZŠ odstraňuje sociální bariéry a vyloučení.
Dostupné a kvalitní předškolní vzdělávání je nejefektivnější školskou investicí.
předsedkyně hnutí Sociálně demokratických žen
sdz@socdem.cz, 602 581 162