Přejít na obsah

SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY

Nečasův návrh na mini školky a sousedskou výpomoc může ohrozit vysoký standard předškolní péče o děti v ČR


(Praha, 19. března 2009) Ve čtvrtek 18. března 2009 se ve Steinerově sále Lidového domu v Praze uskutečnila panelová diskuseSlaďování rodinného a profesního života: potřebujeme ženy na trhu práce ?“ , kterou pořádala Masarykova dělnická akademie (MDA). 

Zajímavé příspěvky přednesli Doc. Ing. Štěpán Jurajda, PhD, ředitel institutu CERGE - EI PhDr. Alena Křížková, PhD, vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu

AV ČR, Mgr. Linda Sokačová, ředitelka Gender Studies, o.p.s. a moderátorka Mgr. Michaela Marksová-Tominová. Shromážděné oslovila také Jindřiška Maršová, předsedkyně SDŽ.

 

Diskuse, ke které přispěly zástupkyně odborů se vedla zejména o rodičovské dovolené, čerpání mateřských i rodičovských příspěvků. Bylo konstatováno, že současná vláda nemá ucelenou koncepci, jak se vyrovnat s nárůstem porodnosti silných populačních ročníků. Nastavený systém rodičovské dovolené by potřeboval přizpůsobit nové situaci – světové krizi. Jedná se především o rychlý nárůst nezaměstnanosti a snižování sociálních standardů českých žen. Není žádným překvapením, že mezi prvními, kdo jsou v době krize propouštěni jsou ženy, zvláště ženy s dětmi, které podle mínění zaměstnavatelů kvůli péči o děti, „nejsou příliš spolehlivé“.

Hrazení péče o předškolní děti v jeslích a mateřských školách z veřejných zdrojů dává ženám šanci vrátit se po rodičovské dovolené do práce. Je to základní předpoklad sladění profesního a rodinného života většiny žen. Cíle EU v zajištění míst v péči o předškolní děti z veřejných zdrojů jsou pro 30 % dětí do tří let a 90 % míst pro děti ve věku do zahájení školní docházky.

 

Česká vláda by spíše zrušila tyto cíle EU než by je realizovala. Vládní cíl je zřejmý, vydávat co nejmenší prostředky na sociální pomoc občanům, v tomto případě hlavně ženám. Znamená to i naprosté zanedbání ekonomických přínosů, které by mohly ženy při svém odpovídajícím pracovním zapojení naší zemi přinést.

Přitom místa v jeslích a školkách podpořená z veřejných zdrojů, jsou pro ženy významnou možností, jak sladit své mateřství se zaměstnáním tak, aby mohly žít plnohodnotný život a nebyly pouhou hříčkou ve statistikách, které hovoří o počtu nově narozených dětí.

 

Návrh na mini školky a rodičovskou výpomoc je nebezpečný v tom, že naruší vysoké standardy péče o naše děti. Zařízení o počtu 2 - 4 dětí nemající kvalifikovanou ošetřovatelku nemůže zajistit vysoký standard péče. Účastníci diskuse se dále shodli na nezbytnosti zapojení otců do péče o děti.

 
 
Božena Pochová, tajemnice MDA


Poslat emailem
Vytisknout
Nahoru