Úvodní stránka
> Články
> V Praze rokovaly zástupkyně Evropského parlamentu a poslankyně ze zemí Afriky, Tichomoří a Karibské oblasti o rovných příležitostí žen a mužů ve světě.
V Praze rokovaly zástupkyně Evropského parlamentu a poslankyně ze zemí Afriky, Tichomoří a Karibské oblasti o rovných příležitostí žen a mužů ve světě.
Praha (4. 4. 2009 ) v rámci českého předsednictví EU se v Praze koná pravidelné zasedání Společného parlamentního shromáždění EU – AKT, které se zabývá poslaneckou spoluprací EU se zeměmi Afriky, Tichomoří a Karibské oblasti. V rámci jednání se uskutečnilo zasedání „Ženského fóra“, které sdružuje jejich ženské kolegyně. Předsedkyněmi shromáždění jsouCatherine Néris, členka Evropského parlamentu za francouzské socialisty a Ana Rita Sithole, poslankyně parlamentu Mozambiku.
Na toto reprezentativní setkání byly pozvány dvě zástupkyně českého ženského hnutí. Jednalo se o Jindřišku Maršovou, předsedkyni Sociálně demokratických žen a Michaelu Marksovou - Tominovou, předsedkyni Asociace rovných příležitostí.
Obě hlavní vystupující přiblížily přítomným zástupkyním poslaneckých sborů z Afriky, Karibiku, Tichomoří a také Evropského parlamentu své zkušenosti s postavením žen v české společnosti.
Michaela Marksová - Tominová se zabývala vývojem genderové otázky v ČR od roku 1989 a zaměřila svoji pozornost na vývoj rodinné politiky. Dle jejího názoru stále zůstává neřešená otázka otcovské dovolené a nedostatečné infrastruktury předškolních zařízení v ČR. Rodinám s dětmi by také pomohlo snížení DPH na produkty spojené s péčí o děti (například pleny) z dosavadní daňové sazby 9 % na 5 %.
Jindřiška Maršová zase shrnula politickou situaci českých žen. Přestože ČR zaručuje rovnost žen před zákonem a ratifikací mezinárodních deklarací se dále zavázala k vyváženému postavení žen s muži při využívání všech hospodářských sociálních, kulturních, občanských a politických práv v zájmu rozvoje společnosti, na české politické scéně to není znát.
J. Maršová uvedla, že:“Situaci ještě výrazně zhorší současná hospodářská krize. Tlak na pracovní sílu ve smyslu flexibilizace, snížení mezd a snížení sociálních standardů bude mít zvláště těžký dopad na ženy. Alfou a omegou rovných příležitostí by měla být všestranná podpora sladění rodičovského a pracovního života“.
Z toho jasně vyplývá, že ženy a muži mají jiné startovací pozice a jiné zázemí k seberealizaci, ale přitom mají stejné právo na rovné zacházení a nediskriminaci. Je nutné nerovné postavení žen a mužů překlenout pomocí genderových pozitivních opatření a politik, protože dvojí pracovní směna žen a to v domácnosti a na pracovním trhu představuje pro ženy překážku v uplatnění v politice. Možnost sladění rodinného a pracovního života všech, je základní předpoklad pro překonání hospodářské krize, na jejímž prahu jsme se ocitli.
Řešení této nerovnosti není možno hledat jenom v politické oblasti ale zapojením celé společnosti do řešení této problematiky. Velmi významnou roli by měly v tomto sehrát i veřejná media. Bylo by vhodné uskutečnit v nich i takzvaný audit veřejných debat a vystoupení z pozice porovnání zastoupení žen a mužů. Ke všem otázkám společenského života je dostatek žen, které jsou schopny se odborně vyjadřovat jako muži, ale nejsou zvány do těchto debat. To je třeba změnit.
Jednání bylo ukončeno všeobecnou rozpravou a výměnou zkušeností přítomných účastnic.