SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY
Seminář s účastí premiéra Bohuslava Sobotky
Praha 5. 3. 2016 Premiér Bohuslav Sobotka se dne 5. března zúčastnil semináře, který pořádaly Sociálně demokratické ženy (SDŽ) vedené předsedkyní Jindřiškou Maršovou a který se konal u příležitosti svátku MDŽ v Kaiserštejnském paláci v Praze. Seminář byl věnován tématům souvisejícím se školstvím a situací ohledně migrace.
Důležitost semináře potvrdili svojí účastí, kromě premiéra Bohuslava Sobotky, ministryně školství a mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová i ministr vnitra Milan Chovanec. V panelu také vystoupil bezpečnostní expert Miloš Balabán. V dopoledním programu byly oceněny také ženy, členky SDŽ, za jejich vklad v prosazení postavení žen v české společnosti v duchu humanistických tradic.
Účastnice semináře podpořily práci ministryně Kateřiny Valachové na zlepšení podmínek učitelů a podpory celoživotního vzdělávání v naší společnosti. Dalším důležitým úkolem vlády je, aby zajistila prostředky na MŠ tak, aby předškolní péče a vzdělávání byly v rukou kvalifikovaných učitelů a byly finančně a místně dostupné. SDŽ se dlouhodobě zasazují o zlepšení ekonomického postavení českých občanů.
Sociálně demokratické ženy byly například první, které upozornily na problém ubytoven, a proto podpořily prioritu vlády - zákon o sociálním bydlení. Sociálně demokratické ženy jsou dále aktivní v ochraně občanů před exekutory, kdy dlouhodobě prosazují změnu zákona o exekucích v takové formě, aby nedocházelo k okrádání nevinných lidí.
V současné době je pozornost české veřejnosti upřena k migrační krizi, která ohrožuje bezpečnost Evropy a dokonce hrozí přivodit rozpad EU, pokud tento problém nebude v dohledné době vyřešen.
I na tomto semináři zazněly obavy, že značná část migrantů se za uprchlíky pouze vydává, a že masivní migrace může v dlouhodobějším výhledu podstatně změnit celkový charakter české společnosti. V této souvislosti byl vyjádřen zásadní nesouhlas se zaváděním trvalých mechanismů přemísťování uprchlíků do EU a v jejím rámci na základě povinného redistribučního klíče, tzv. kvót.
V této souvislosti je potřeba problematiku uprchlíků řešit společně a jednotně v rámci EU a v žádném případě cestou hlasování v těchto otázkách nutit vůli silnějších států EU, zejména Německa, státům visegradské skupiny. V rámci debat bylo několikrát zdůrazněno, že odpovědnost za rozpoutání této krize má samozřejmě občanská válka v Sýrii, ale problematické bylo také pozvání německé kancléřky uprchlíkům, aby přišli do Evropy. Pro řešení krize uprchlictví je důležité se zaměřit na objektivní příčiny migrace, a zasadit se o ukončení války v Sýrii a Iráku a pomáhat uprchlíkům prostřednictvím zahraniční a rozvojové politiky a humanitární pomoci.
Česká republika by měla iniciovat Prohlášení EU a OSN, že po porážce IS budou mezinárodním tribunálem souzeni jako váleční zločinci.
V závěru bylo konstatováno, že ekonomická migrace nemůže být prostředkem k dorovnání demografického deficitu v ČR a za hlavní nástroj pro udržení velikosti české populace je nutná aktivní prorodinná politika.
Jindřiška Maršová
předsedkyně Sociálně demokratických žen